Ana içeriğe atla

Talaştan Oyun Hamuru Yapımı


Talaş hamuru çalışması da diğer oyun hamurları gibi yapımı kolay ve zevkli bir çalışmadır. Talaş hamurundan yapılmış obje fotoğrafı bulamadığım için bulduğum bir talaş fotosu ile yazımı renklendirmek istedim :)
Gerekli Malzemeler:
4 Ölçü kereste tozu
2 ölçü un ya da zamk
1 ölçü su
Yapılışı:
Derin bir kabın içine kereste tozunu koyun. Unu su ile sulandırın. Un yerine sulandırılmış zamk da kullanabilirsiniz. (zamk ilave edilen talaş hamuru ekonomik değildir. Çok çabuk kuruduğu için saklamanızda güç olacaktır.) Sulandırılmış unu kereste tozuna yavaş yavaş ilave edin. Katı bir hamur elde edeceksiniz. Talaş hamurunu nemli beze sarıp serin bir yerde 1 hafta kadar saklayabilirsiniz.
Uygulama:
Kağıt hamurunda olduğu gibi talaş hamurunda da hamurunuzdan bir parça alıp istediğiniz şekli verebilirsiniz. Hamurunuz kuruduktan sonra vernik sürmenizi tavsiye ederim. Daha önce yazdığım parmak boyası tarifini de belki uygulamak istersiniz.

Yorumlar

merhaba,bloğunuzda orjinal şeyler bulucağımı ümit ediyorum...tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.
embir dedi ki…
umarım beğenirsiniz:)
DİLEK dedi ki…
embirrrrrrrr.... ya bu üç sütun olayını ben yapamadım geceye sormuştum o anlattı bişiler ama ben hazır şablon bulamadım ki üç sütunlu bende böle istiyorum . lütfen bana üzerinde değişiklik yapmadığın üç sütunlu hazır şablon kodu verirmsin yada . yada bloggerin kendi şablonunun üstündemi değişiklik yapıyoruz ((((8
embir dedi ki…
Canım dün gece anlatmış, onun dediklerini yaptım oldu. Bende buradaki şablonlardan kullanıyordum, gecenin dediği yerleri ekledim oldu. Ama biraz uğraştırıyor, diğer bloğuma yapacak gücüm ve sabrım kalmadı :) Gecenin dünkü yazısını oku ve adım adım uygula, sabırlı ol :)
Büşra dedi ki…
Embir'ciğim nereden buluyorsun bu uğraşılı işleri walla bravo,teşekkürler.
Ayça dedi ki…
İlkokul ve ortaokulda teknik iş ve teknik resim dersleri görmüştüm. Tabii ilkokuldayken hemen teknik resime başlatmıyorlar :) Hamurlarla, tahtalarla uğraşırdık. Bize yaptırdıkları seramik hamuru vardı. Bu hamurda da beyaz tutkal, un ve su vardı. Sonra senin dediğin gibi vernikliyorduk :)
embir dedi ki…
:) lisede çocuk gelişimi okumuştum oradan biliyorum bunları :) Çok keyif alarak okumuştum o yıllar...
Yarın kendim için dikiş günü ilan ediyorum. Bakalım neler çıkacak ortaya...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Eskiyen Bluzları Yenileyelim

Eskiyen, küçülen ya da sıkıldığınız kıyafetlerinizi yenilemeye ne dersiniz?
Aşağıdaki görsellerden en çok beğendiğim birinci fotoğraf oldu. Bluzlarınızın kollarının üst kısmını kesin ve farklı bir kumaşla ve bu senenin de modası olduğu üzere araları açık olarak dikin. 
Bir gömleğin altı ile diğerinin üstünü birleştirebilir ya da bir bluzun ortasını istediğiniz bir kumaş ile değiştirebilirsiniz. Kaynak

Balkonlarımız İçin Fikirler-3

Balkonlarımız için fikirler bölümünün üçüncü paylaşımını saksılarla ilgili yapmak istedim. Klasik düz saksılarınızı eğlenceli hale getirmek için hayal gücünüzü kullanın. 
Boyalar, kumaşlar, kalemler, peçeteler, dergiler, renkli taşlar, kullanmadığınız cd'ler, tahta parçaları, gazoz kapakları... yaratıcılığınızı kullanmanız yeterli aslında. Hatta annelerimizin emektar yoğurt kaplarını bile şık saksılara dönüştürebilirsiniz. Bu sebeple sizlerle bazı görseller paylaşıyorum. Kaynak

Diğer balkon fikirlerine bakmak isterseniz. Balkon fikirleri-1 Balkon fikirleri-2 Pinterest bahçe ve balkon fikirleri


Balkonlarımız İçin Fikirler-1

Bahar geldiğine göre, doğa ile birlikte bizde de canlanma oluyor. Kendimizi iyi hissettiğimiz zaman daha mutlu ve enerjik oluyoruz. Bu enerji ile evimizin dekorunda da değişiklik yapma arzusu doğuyor. Sizlerle paylaşacağım "Balkonlarımız İçin Fikirler" başlığı altında ciciş çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu fikir yine bir "Kendin Yap" çalışması. İstediğiniz bir leğen ile bu çalışmayı yapabilirsiniz. Leğeniniz şeffaf olursa ve kenarlarını rengarenk boyarsanız da çok şirin olacaktır. Kuvvetli bir yapıştırıcı ile yine şeffaf bir plastiğe ihtiyacımız olacak. Leğenin yarısına kadar (yarım ay şeklinde) şeffaf plastiği yapıştırın ve iyice kuruduğuna emin olduktan sonra içine toprağı koyun, çok sulama gerektirmeyen kaktüs tarzı çiçekleri de ekerek balkonunuzun duvarına asabilirsiniz. E tabi isterseniz burayı evinizin küçük serası şeklinde de değerlendirebilir, görseldeki gibi nane, biberiye, maydanoz vb. ekebilirsiniz. Kaynak