Ana içeriğe atla

Takı Askısı Yaptım

Yaklaşık 8 yıl önce bir iş arkadaşımın hediye ettiği ahşap ev vardı. Bir süre iş yerinde bunu kullanmıştım. Bacasına bir kalem ve çekmecesine de ataç, iğne falan koyuyordum. Daha sonra onu masamdan kaldırmıştım ve uzun yıllar öylece beklemeye başlamıştı. Birde annemin fincan aaskısı vardı ki onun da altı kırılmıştı. Bir gün aklıma bu ikili birleştirme fikri geldi. Bu fikirde zamansızlık sebebiyle bir hayli bekledikten sonra geçen gün marifet çerçevemi yaparken haydi onlarıda işlevsel hale getireyim dedi. Ahşap evi üç kat akrilik boya ile boyadım. Ahşapta oymalar vardı, bu kısımları farklı renklerle boyadım, ayrıca her cepheyide yine farklı farklı boyadım. Daha sonra çerçevemle beraber onları sprey vernikle cilaladım. Takı askımın alt tarafı tamamlanmış oldu.

Sırada metal olan askı kısmı vardı ki boyadığım ahşaba uygun olması gerekiyordu. Elime kurdelalarımı aldım ve önce gövdesini kurdelayı sarmaya başladığım yerden yapıştırdıktan sonra sıkıca dolayarak sonunu yine yapıştırarak tamamladım. Ardından askı bölümlerini de kurdela ile sıkıca aynı şekilde sardım. Askıların içinin boş olmasını çok sevdim, böylece küpeleri de bol bol asabilirim :)

Askının başında plastikten bir top vardı ve o da güzel gözükmüyordu. Bende o top kısmı beyaz kurdela ile sardım, üzerine motif aparatı ile yaptığım çiçeği sanki şapkaymış gibi yapıştırdım. Asetat kalemi ile de yüz çizdim. Askının alt kısmını sakız yapıştırıcıyla kapladım ve evin bacasından içeri soktum. Aslında sakız yapıştırıcı olmasa da olurdu ama bu şekilde askı daha da uzun oluyor ve uzun kolyelerim yere değmeden durabilecek. İşte bu şekilde bir takı askısı yaptım. Henüz takılarımı üzerine asmadığım için boş şekilde fotoladım.

Yorumlar

Yelda dedi ki…
Ellerine sağlık benimde böyle birşeye ihtiyacım var aslında,
gerçi arkadaşım esmer bijuteriden bana bayan sulyeti şeklinde aldı ama kullanmaya kıyamıyorum.
Çok güzel olmuş bayıldım
berkbuket dedi ki…
embirciğim geçen gün simleri nerden aldığımı söylemek için bloğuna girdiğimde nenenizin kaybını öğrendim simleri yazmaya dilim varmadı. şimdi yazıyorum. aslında ben o simlere para vermedim eşim otelde çalıştığı için sezon kapandığında animatörlerin kullandığı ve artanlarında gelecek seneye saklanmadığı için benim değerlendireceğimi düşünerek getirdiği malzemelerin arasından çıktı. ama genede biliyorumki tüplerde satılan markalılar pahalı ben kırtasiyecilerde görüyorum poşette satılıyor daha hesaplı.
embir dedi ki…
Yeldacım, o kokoş kadınlı askıları bende çok beğeniyorum. Bir ara parfüm şişesinden yapıcam :)

Buketcim sağolasın canım. Kalanlara rabbim uzun ve sağlıklı ömürler versin.

Sim için verdiğin bilgiye de teşekkür ederim canım.
Büşra dedi ki…
Çok güzel olmuş,ellerine sağlık.Oldukça da ilginç,ben olsaydım fincanlığı atmıştım bile:)
karabidikim dedi ki…
embir çok hoşsun ya süper olmuş

Bu blogdaki popüler yayınlar

Eskiyen Bluzları Yenileyelim

Eskiyen, küçülen ya da sıkıldığınız kıyafetlerinizi yenilemeye ne dersiniz?
Aşağıdaki görsellerden en çok beğendiğim birinci fotoğraf oldu. Bluzlarınızın kollarının üst kısmını kesin ve farklı bir kumaşla ve bu senenin de modası olduğu üzere araları açık olarak dikin. 
Bir gömleğin altı ile diğerinin üstünü birleştirebilir ya da bir bluzun ortasını istediğiniz bir kumaş ile değiştirebilirsiniz. Kaynak

Balkonlarımız İçin Fikirler-3

Balkonlarımız için fikirler bölümünün üçüncü paylaşımını saksılarla ilgili yapmak istedim. Klasik düz saksılarınızı eğlenceli hale getirmek için hayal gücünüzü kullanın. 
Boyalar, kumaşlar, kalemler, peçeteler, dergiler, renkli taşlar, kullanmadığınız cd'ler, tahta parçaları, gazoz kapakları... yaratıcılığınızı kullanmanız yeterli aslında. Hatta annelerimizin emektar yoğurt kaplarını bile şık saksılara dönüştürebilirsiniz. Bu sebeple sizlerle bazı görseller paylaşıyorum. Kaynak

Diğer balkon fikirlerine bakmak isterseniz. Balkon fikirleri-1 Balkon fikirleri-2 Pinterest bahçe ve balkon fikirleri


Balkonlarımız İçin Fikirler-1

Bahar geldiğine göre, doğa ile birlikte bizde de canlanma oluyor. Kendimizi iyi hissettiğimiz zaman daha mutlu ve enerjik oluyoruz. Bu enerji ile evimizin dekorunda da değişiklik yapma arzusu doğuyor. Sizlerle paylaşacağım "Balkonlarımız İçin Fikirler" başlığı altında ciciş çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu fikir yine bir "Kendin Yap" çalışması. İstediğiniz bir leğen ile bu çalışmayı yapabilirsiniz. Leğeniniz şeffaf olursa ve kenarlarını rengarenk boyarsanız da çok şirin olacaktır. Kuvvetli bir yapıştırıcı ile yine şeffaf bir plastiğe ihtiyacımız olacak. Leğenin yarısına kadar (yarım ay şeklinde) şeffaf plastiği yapıştırın ve iyice kuruduğuna emin olduktan sonra içine toprağı koyun, çok sulama gerektirmeyen kaktüs tarzı çiçekleri de ekerek balkonunuzun duvarına asabilirsiniz. E tabi isterseniz burayı evinizin küçük serası şeklinde de değerlendirebilir, görseldeki gibi nane, biberiye, maydanoz vb. ekebilirsiniz. Kaynak