Ana içeriğe atla

Küçülen Pastel Boyaları Değerlendirelim ve Pastel Boyalar Hakkında Bilgi / Recycled Crayons

Pastel kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiş aslı ise, (İtalyanca hamur manasına gelen pasta kelimesinden gelir) yumuşaklığı anlatır. Yumuşak renkli tebeşire benzer renkli kalemlerle grenli kağıtlar, mürekkeple hazırlanmış fonlar üzerine veya sürtmeyle tüylendirilerek yapılan tirşe derisi üzerine, detramt boya sürülmüş kanaviçe üzerine vs. yapılır. 

Her çeşit konu ve çalışma için çok elverişli, diğer teknikler gibi koku yapmayan bir tekniktir. Kolay netice veren ve çabuk resim yapma gibi özellikleri olan bir boyama tekniği malzemesidir. Bu değerli özellikleriyle pastel amatörler, öğrenciler için sevimli, dinlendirici bir çalışma imkanı verir. Çalışma biçimi renkleri ezip toz haline getirip parmağımızı sürterek tatbik edebileceğimiz gibi, kalem gibi kullanıp gene parmağımızla ovarak yapılabilir.

Pastel resim tekniği, çabuk bozulabilir olmasına rağmen ve her kademedeki çalışanlar arasında çalışma rahatlığından ve kolaylığından dolayı çok tutulan ve sevilen bir teknik olmuştur. Bu teknik ile yapılan resimler, hava tesirlerinden ve nemden (rutubetten) korunmaya muhtaçtır. Büyük desen ustalarının Louvre Müzesi’nde pastel ile portre çalışmaları vardır. Bunlar bugün bile ilk tazeliklerini korumaktadır. Bu teknik malzemenin renklerinin yumuşaklığı, bilhassa, portre anlatımında çok uygun
düşmektedir. Kaynak


Çocuğunuzun küçülen pastel boyalarını atıyorsanız durun!!!
Onları değerlendirmenin güzel bir yolu var. Little Birdie Secrets bloğunda bunun nasıl yapılacağını paylaşmış. Bilgiyi oradan aktarıyorum.

Öncelikle evdeki tüm kırık pastel boyaları toplayın ve iyice küçültün. Silikon kek kalıbınıza (blog sahibi yıldızlı kullanmış kisivri uçlarla boyama daha kolay olsun) renkleri gruplayıp boyaları yerleştirin. 200 derecelik fırında 30-40 dakika ısıtın ki boya tamamen erisin ve kaynaşabilsin. Boyaları fırından çıkartınca soğumasını bekleyin ve silikon kabınızdan kolayca çıkartın.

Sonuç, işte bu :) Teşekkürler Little Birdie Secrets

Yorumlar

MAYRI dedi ki…
Yararlı bir paylaşım. Teşekkürler.
<:))
Kaymaklı Kadayıf dedi ki…
Vallahi ne akıllı hatunlar var, bir dolu kırık pastel vardı kaymak kadayıf atıntısı deneyim bari, teşekkürler paylaşım için, sevgiler,sinem
embir dedi ki…
ya evet evde çocuk olsa deneyeceğim bende, gerçi anneme gitsem benim eski boyaları kesin bulurum :)
SİHİRLİ OKLAVA dedi ki…
kesinlikle denemeliyim...hiç olmazsa bir işe yararlar...parça parça oldukça yenisi alınıyor çünkü...sevgiler..
Tabiat Ana dedi ki…
çok güzel kesinlikle yapacağım :)
decodeniquo dedi ki…
hmm mesela yanmayacak bir ip bulsak da kalıptaki pastel boyaların kenarına iliştirsek, sonra fırınlanıp çıktıktan sonra boyalar o ip yıldızların içinde kalsa, askı olsa, üstüne simler döksek, vernik atsak sonra mesela yılbaşında çam ağacına assak bu yıldızları.. ;)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Eskiyen Bluzları Yenileyelim

Eskiyen, küçülen ya da sıkıldığınız kıyafetlerinizi yenilemeye ne dersiniz?
Aşağıdaki görsellerden en çok beğendiğim birinci fotoğraf oldu. Bluzlarınızın kollarının üst kısmını kesin ve farklı bir kumaşla ve bu senenin de modası olduğu üzere araları açık olarak dikin. 
Bir gömleğin altı ile diğerinin üstünü birleştirebilir ya da bir bluzun ortasını istediğiniz bir kumaş ile değiştirebilirsiniz. Kaynak

Balkonlarımız İçin Fikirler-3

Balkonlarımız için fikirler bölümünün üçüncü paylaşımını saksılarla ilgili yapmak istedim. Klasik düz saksılarınızı eğlenceli hale getirmek için hayal gücünüzü kullanın. 
Boyalar, kumaşlar, kalemler, peçeteler, dergiler, renkli taşlar, kullanmadığınız cd'ler, tahta parçaları, gazoz kapakları... yaratıcılığınızı kullanmanız yeterli aslında. Hatta annelerimizin emektar yoğurt kaplarını bile şık saksılara dönüştürebilirsiniz. Bu sebeple sizlerle bazı görseller paylaşıyorum. Kaynak

Diğer balkon fikirlerine bakmak isterseniz. Balkon fikirleri-1 Balkon fikirleri-2 Pinterest bahçe ve balkon fikirleri


Balkonlarımız İçin Fikirler-1

Bahar geldiğine göre, doğa ile birlikte bizde de canlanma oluyor. Kendimizi iyi hissettiğimiz zaman daha mutlu ve enerjik oluyoruz. Bu enerji ile evimizin dekorunda da değişiklik yapma arzusu doğuyor. Sizlerle paylaşacağım "Balkonlarımız İçin Fikirler" başlığı altında ciciş çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu fikir yine bir "Kendin Yap" çalışması. İstediğiniz bir leğen ile bu çalışmayı yapabilirsiniz. Leğeniniz şeffaf olursa ve kenarlarını rengarenk boyarsanız da çok şirin olacaktır. Kuvvetli bir yapıştırıcı ile yine şeffaf bir plastiğe ihtiyacımız olacak. Leğenin yarısına kadar (yarım ay şeklinde) şeffaf plastiği yapıştırın ve iyice kuruduğuna emin olduktan sonra içine toprağı koyun, çok sulama gerektirmeyen kaktüs tarzı çiçekleri de ekerek balkonunuzun duvarına asabilirsiniz. E tabi isterseniz burayı evinizin küçük serası şeklinde de değerlendirebilir, görseldeki gibi nane, biberiye, maydanoz vb. ekebilirsiniz. Kaynak