04 Ocak 2011

Pratik Bilgiler-2 / Practical Knowledge

Kahveniz taze kalsın…

Satın aldığınız kahveyi taze saklamak istiyorsanız cam kavanoza boşaltıp içine iki adet kesme şeker atın. Ağzını sıkıca kapatın. Kahvenizin taze kaldığını göreceksiniz.

Dumansız ızgaralar… 

Fırın ızgarasında dumansız ve dertsiz ızgara yapmak istediğinizde, ızgaranın altına bir fincan su koyun. Su, duman ve yağı emer.

Limon sıkarken...

Limondan daha fazla su elde etmek istiyorsanız, limonu yıkayıp kuruladıktan sonra çatalla bir kez delin, sonra suyunu sıkın.

Kivi saklarken…

Satın aldığınız kiviler çok sert ve ham ise bir gece boyunca plastik bir torbada elma veya armutla saklayın.

Kurabiyeleriniz parçalanmasın!

Kurabiyeleri sıcakken tepsiden çıkarırsanız tepsiye yapışmaz. Ancak sıcakken çıkartamadıysanı z soğuduktan sonra 1-2 dakika tekrar ısıtıp çıkartın. Böylece kurabiyeler parçalanmaz.

Fasulye pişirirken…

Kuru fasulyeleri dağılmadan pişirmek istiyorsanız tuzu ve salçayı ya da domatesleri fasulyeler yarı piştikten sonra koyun.

Kızartma kokusu…

Kızartma kokularının bütün eve yayılmaması için yağın içine bir iki dal maydanoz atın.

Maydanoz sapları… 

Maydanozdan daha fazla yararlanmak için saplarını da kullanın. Maydanoz saplarını atmayıp iyice temizledikten sonra çorbalarda kullanabilirsiniz.

Fazla bulaşığa son!

Az miktarda yağ, süt, su vs. ısıtmanız gerektiğinde tencerenizi kirletmenize gerek yok. Bir kepçe yardımı ile bu işleri hemen yapabilirsiniz.

Tane tane pilav…

Pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız içine 3-4 damla limon suyu koyun.

Konserve açacakları

Uzun zaman kullanılan konserve açacakları artık işlevini görmüyorsa, bir gece sıvı yağda bekletin pasının gittiğini ve eski haline döndüğünü göreceksiniz.

Şeker gibi mısırlar...

Mısırları haşlarken daha lezzetli olması için tencereye bir çay kaşığı şeker atın. ayrıca mısır kabuklarını yıkadıktan sonra onları da koyabilirsiniz.

Kızartma yaparken… 

Kızartma yaptıktan sonra kokmasını istemiyorsanız, bir kapta sirkeli su kaynatın.

Patlıcanlar kararmasın… 

Patlıcanları soyduktan sonra beklettiğinizde kararmasını önlemek için, bir süre limon suyu katılmış suda bekletin. Böylece hem renginin kararmasını hem de tadının acılaşmasını engellersiniz.


Bitkilerinize doğal ilaç
Kuru fasulyeyi haşladığınız suyu dökmeyin, soğuduktan sonra bitkilerinizi sulayın. Bu bitkileriniz için çok yararlı ve sağlıklıdır. 

Devam edecek...


4 yorum:

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

kuşum hep evet ya der sonra unuturum ben bunları :)

Çiğdem dedi ki...

Teşekkürler :)

HobiCafe dedi ki...

Acaba kızartma yaparken koku olmaması için kullandığımız sirkeli su yöntemi balık kızartırken de işe yarar mı?Denemek lazım :)

embir dedi ki...

edicim haklısın bende de aynı durum söz konusu :))
Çiğdemcim rica ederim canım
Hobicafecim bencede denemekte yarar var:)