29 Ekim 2008

Balıklı Paspasım

Daha önce eski blogumda ve 10 marifette de yayınladığım balıklı paspasımı buraya da taşıdım. Evet bunu 15 yaşında yapmıştım. Anneciğim hala severek kullanıyor :)

Yumurta Kolisinden Aydınlatma

Yumurta kolilerini değerlendirmek isteyenler için bir çalışma buldum. Abajurunuz kirlendikçe, eskidikçe yenisi ile değiştirebilirsiniz :)) Nasıl olsa yeni kolileri hemen alabiliriz :))

Bunu nasıl yapıcam diyorsanız evinizdeki abajurun şapkasından sıkıldıysanız onu çıkartın ve iki tane 30 luk yumurta kolisini birleştirip abajur şapkanızı yapabilirsiniz. Burada

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Atam ahh atam, keşke burada olsan. Sana çok ihtiyacımız var...Arkadaşlar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun. Lütfen cumhuriyetimize sahip çıkalım. Elimizdeki en değerli şeyin kıymetini bilelim.

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Atam ahh atam, keşke burada olsan. Sana çok ihtiyacımız var...

Arkadaşlar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun. Lütfen cumhuriyetimize sahip çıkalım. Elimizdeki en değerli şeyin kıymetini bilelim.

28 Ekim 2008

Tavşanlı Bebek Yeleği

İşte yine annemin bir marifeti tavşanlı yelek. Anneciğim henüz ortada olmayan torunları için hazır gözüm görürken öreyim diye bir dünya şey ördü :)) Umarım sizlerde beğenirsiniz.

Kitap Sırtlığından Bileklik Yapımı

Evet bu bileklikler kitapların, ansiklopedilerin sırtlıklarından yapılmış. Kumaş ciltten yapılan eski kitapları değerlendirmek için değişik bir fikir.

25 Ekim 2008

iki şişle örülmüş çorap

Bu 2 şişle örülmüş bir çorap. Açık hali bu yukarıda gördüğünüz gibi olup dikilince aşağıdaki gibi görünmektedir. Bu çorabı ören bayan anneceğizimdir. Ayağınıza giydiğiniz zamanda çok güzel duruyor. Denemenizi tavsiye ederim. Bu yazımı daha önce 10marifette yayınladım. Yorumları okumak isterseniz böyle buyrun.

miyavvvv

Miyavvvv, miyavvvv ne kadar şirin bakıyor değil mi? Bu pisiciğe bayıldım. Örgüden, keçeden, polardan ya da eski kazaklardan yapılabilir. Burada

bloguma tekrar kavuştum

Sevgili annekazın burada yazdığı şekilde bloğumu kurtarmayı başardım. Haydi sizde yapın arkadaşlar. Bu arada kujular ismi ile bir blog sahibi daha oldum :))

blogumu hala kullanabiliyorum

Arkadaşlarrrr,

Blogumu kurtardım. Sizde yapmak isterseniz annekaz burada anlatmış. Haydi bakalım.

23 Ekim 2008

Teneke Kutularla Yapılan Sanat

Bu güzeller güzeli tavus kuşu teneke kutulardan yapılmış. Burada birkaç örnek daha bulabilirsiniz. Bundan sonra içeçek kutularını da atmadan önce düşünmeye başlayacağız :)
Ah bu halimiz ne olacak bizim?

22 Ekim 2008

Uluslararası Arkadaşlık Ödülü

Sevgili Sibella beni ve yedi blogcu arkadaşımı "Uluslararası Arkadaşlık Ödülü"ne layık gördü. Öncelikle kendisine çooook teşekkür ediyorum. Peki nedir uluslararası arkadaşlık ödülü? "Friendship Around The World Award""Dünya çapında arkadaşlık ödülü" olarak tanımlanıyor ve size bu ödülü veren arakadaşınız dışındaki bloglara da siz bu ödülü gönderiyorsunuz. Bunun da iki şekli varmış. Birincisi ödülü size gönderen arkadaşınız sizinle birlikte bu ödülü kaç kişiye gönderiyse siz ondan bir fazla kişiye bu ödülü gönderiyorsunuz. İkinci yöntemde ise istediğiniz kadar kişiye bu ödülü gönderiyorsunuz. Onlarda sizin dışınızdaki blogculara bu ödülü gönderiyorlar.Bende bu ödülü layık gördüğüm arkadaşlarımın adreslerini aşağıya yazıyor ve sizlere kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum.
Parmak Boyası Yapımı

Ya herşeyi tamamladım sonra patt hata verdi. Tüm yazdıklarım silindi :( Yazık yahu

Bundan sonra sizlerle çocuklar için oyunlar, oyun hamurları ve boyalarının nasıl yapıldığını paylaşmak istiyorum. Bu fikri bana 10marifetten kondor verdi. Kendisine de teşekkür ediyorum.
Gerekli Malzemeler:

1 ölçü çamaşır kolası

1 ölçü soğuk su

2 ölçü sıcak su

1/2 ölçü toz sabun

1 çay kaşığı talk pudrası

1 çay kaşığı toz boya


Hazırlanışı:

Kolayı soğuk suda eritin. Kaynamakta olan suya azar azar ilave edip karıştırın. Bu karışımı pişirin. İçine toz sabunu, talk pudrasını, toz boyayı ilave edip karıştırın. Soğumaya bırakın. Dilerseniz içine birkaç damla karanfil yağı da damlatabilirsiniz.


Uygulaması:

Masanın üzerine muşamba örtün. Üzerine boya yapacağınız kağıtları hafif ıslatarak yerleştirin ve üzerine hazırladığınız parmak boyasından bir parça döküp parmaklarınızla boyaya şekil verin. Dilerseniz tarak, tüğ gibi malzemeleri de kullanabilirsiniz. Daha sonra çalışmanızı kuruması için bir kenara bırakın.


İşte bu kadar :))

Bu pisicik ne işe yarıyor?

Buna bayıldım. Örgüden yapılan kedinin vücudunu bal kabağından yapmışlar. Sonrada arkasına mıknatıs yapıştırın buzdolabına asmışlar. Bende istiyorum, bende yapıcam oldum yine :))

Eli İşte Gözü Oynaşta :))

Bu sevimli baykuş yastık göz kırpıyor :)) Ben beğendim ya siz?

21 Ekim 2008

Uluslararası Arkadaşlık Ödülü

Sevgili lilibebek beni ve sekiz blogcu arkadaşımı "Uluslararası Arkadaşlık Ödülü"ne layık gördü. Öncelikle kendisine çooook teşekkür ediyorum. Peki nedir uluslararası arkadaşlık ödülü? "Friendship Around The World Award""Dünya çapında arkadaşlık ödülü" olarak tanımlanıyor ve size bu ödülü veren arakadaşınız dışındaki bloglara da siz bu ödülü gönderiyorsunuz. Bunun da iki şekli varmış. Birincisi ödülü size gönderen arkadaşınız sizinle birlikte bu ödülü kaç kişiye gönderiyse siz ondan bir fazla kişiye bu ödülü gönderiyorsunuz. İkinci yöntemde ise istediğiniz kadar kişiye bu ödülü gönderiyorsunuz. Onlarda sizin dışınızdaki blogculara bu ödülü gönderiyorlar.
Bende bu ödülü layık gördüğüm arkadaşlarımın adreslerini aşağıya yazıyor ve sizlere kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum.

http://nalanevi.blogspot.com/
http://ironikas.blogspot.com/
http://boncukhanim.blogspot.com/
http://bitkicadisi.blogspot.com/
http://sibel-la.blogspot.com/
http://aycanindukkani.blogspot.com/
http://nergisce.blogspot.com/
http://3prenses.blogspot.com/
http://aylinhobi.blogcu.com/
http://eylulbahcesi.blogcu.com/

20 Ekim 2008

Örgü Boyunluklar


Burada birbirinden değişik boyunluk modellerini bulabilirsiniz. Genel özellikleri ise bir modeli birçok şekilde kullanabilmeniz.

Lastik Örgü Kemerim

Bu kemerimi ben yapmadım. Annemin gençliğinde ona bir arkadaşı hediye etmiş. Annem kullandı ben kullandım derken zavallı kemer geçen zamana dayanamadı ve iyice yıprandı. Belki benzer bir kemer yaparım, örnek olsun diye saklıyorum.

Kemeri yapabilmek için sadece boncuk ve simli lastiğe ihtiyacımız var. Üç sıra lastiği makrome tekniği ile örüyoruz ve aralarına da boncuk koyuyoruz. İşte bu kadar basit.

18 Ekim 2008

Fotoğraf Albümü Yapalım

Bu albümü görünce bizlerinde yapabileceğini düşündüm. Elimizde minik çerçeveler varsa bunları albümümüzün kapağına yapıştırarak yukarıdaki albümden yapabiliriz :))

Bebek Yeleği-1


Henüz bebeğimiz yok ama annem gözlerim bozulmadan öreyim dedi ve bir çok farklı modelde bebek yeleği, hırkası, patiği ördü. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Birinci modelimizin iki yanından düğmesi olması sebebiyle bebeğe rahatça giydirilebilme özelliğine sahip. Ortasını da aplike ile süslemiş. Annecim ellerine sağlık.

17 Ekim 2008

Şamdandan mumluk yapımı

Şamdan yapmak istiyorsanız bir fincanı alın ve ters çevirin, üzerine tabağını yerleştirin. Tabağın içine mumu, mumun çevresine de biraz tuz ile minik taşlar koyun. Şamdanınız hazır. Aynı yazıyı daha önce burada da yayınlamıştım. Belki yorumları okumak istersiniz.

Kızılderili Kolyem

Bu kolyeme Kızılderili Kolyesi diyorum. Bana kızılderilileri hatırlatıyor.
Gerekli Malzemeler:
Ahşap Boncuk
Kum Boncuk
Metal para
Deri örgü zincir
Mumlu ip
Halka
Tel
Klips
Karga burnu
Yapılışı:
Telimize bir adet şeffaf kum boncuk, bir adet ahşap boncuk, bir adet şeffaf kum boncuk takıp ucunu kıvırıyoruz. Ben ahşap boncukları iki farklı renkte kullandım.Bunlardan 27 adet hazırlıyoruz.
Mumlu ipimizden yaklaşık 25 cm'lik 5 adet ip kesiyoruz. Her ipi ikiye katlayıp ortasından metal paramızı geçiriyoruz. İpimiz dört kat oluyor. Ucuna da kapatma aparatından takıyoruz.
Ahşap boncukla hazırladığımız tellerden üç adetini halkaya geçiriyoruz, içine mumlu iple hazırlanmış olduğumuz parçayı da ekleyerek deri örgü zincirimizin tam ortasına da takıyoruz. Bu bölümün her iki tarafına halka yardımı ile ikişer adet ahşap boncuğumuzdan takıyoruz. Sonra tekrar üç ahşap boncuk, bir mumlu ip ekliyoruz. Bu işlemi iki cm aralıklarla uyguluyoruz. Yine kolyemizin arka kısmını boş bırakıyoruz. (Ensemize gelecek kısım) Son olarak deri örgü kısmın ucuna klipsimizi takıyoruz. Kolyemiz hazır.
Bu kolyemi boynumun hemen aşağısında bitecek şekilde hazırladım. Kızılderili kolyesi açık yakalı bluzlerle çok şık duruyor.

minnie Mouse

Bu minnie mause bal kabağından yapılmış. Çok şirin öyle değil mi? burada

Çantalarımızı Süsleyelim mi?


Martha Stewart burada çanta yapımı anlatmış ve üzerini de düğmelerle süslemiş. Dilerseniz çantanızın bir bölümü içinde benzer çalışmayı uygulayabilirsiniz.

16 Ekim 2008

Anneciğim Üzerinde Örümcek Var Hemde Ağ Yapmış :))

Burada örümcek ağı şeklinde yapılmış kolyeyi bulabilirsiniz. Çılgın birisiyim ben bu kolyeyi kullanırım derseniz haydi malzemelerinizi temin edin.

alla beni pulla beni kolyem
Ne kadar çok kolye yapmışım ekle ekle bitiremem
Gerekli Malzemeler:
Zincir
Yassı boncuk
Halka
Klips
Yapılışı:
Boynumuzun hemen aşağısında bitecek uzunlukta zincirimizin her bir boğumuna bir adet halka ve ucuna da bir adet yassı boncuk takıyoruz. Zincirin her iki tafında biraz boşluk bırakıyoruz. (enseye gelen kısma birşey takmaya gerek yok)
Zincirimizin tam ortasına da yine istediğimiz uzunlukta bir zinciri halka yardımı ile ekliyoruz. (ben yaklaşık 10 cm'lik bir zincir kullanmışım, siz daha da uzun yapabilirsiniz. Ortaya eklediğimiz zincire de aynı şekilde boncuklarımızı takıyoruz.
Son olarak zincirimizin ucuna klipsimizi takıyoruz. Güle güle kullanın Bu kolyede özellikle yazın askılı bluzlerle çok hoş duruyor.

örümcek takı yapımı

Örümcekten küpe ya da broş yapmak ister misiniz? Örümceğin yapılışını burada bulabilirsiniz. Oldukça basit öyle değil mi?
15 Ekim 2008

şıkıdım kolyem


Bu kolyemi severek kullanıyorum. Zaten kendi yaptığımız şeyleri gururla taşırız değil mi?
Gerekli Malzemeler:
Deri örgüden zincir
Değişik formda boncuklar, metaller
Klips
Halka
Tel
Karga Burnu
Yapılışı:
Tellere istediğimiz boncukları takıp uçlarını kıvırıyoruz. Ben plastik, cam ve kum boncuklardan kullandım. Her birinin ucuna da farklı metaller taktım. (yıldız, baklava, para vs) Burada önemli olan boncuklarımızı taktığımız tellerin boyunun uzunlu kısalı olması. Orta kısma biraz daha uzun kenarlara doğru biraz daha kısa kullanalım. Bu şekilde boncuklardan (ben19 adet yapmışım)istediğiniz kadar hazırlıyorsunuz.

Hazırladığımız boncukları halka yardımı ile deri örgüden hazırlanmış zincirimize sık aralıklarla takıyoruz. Kolyemizin ucuna da klips takarak tamamlıyoruz.

Benim kolyem boynumun hemen altında bitiyor. Açık yakalı bluzlerle çok şık oluyor.

kırmızı kolyem

Yaklaşık 1 haftalık aradan sonra yine yapımı oldukça kolay olan bir kolye ile karşınızdayım
Gerekli Malzemeler:
Kırmızı kum boncuk
Kırmızı orta boy boncuk
Kırmızı büyük boy boncuk
Misina
Yapılışı:
Bu kolyem sanırım en uzun olanı tahminen iki metre misina kullanılacak. (İsterseniz misinanızı kesmeyin boncukları taktıktan sonra şöyle bir bakıp uzunluğuna öyle karar verin) Orta boy boncuk, büyük boy boncuk tekrar orta boy boncuğu misinamıza geçirelim. Ardından yaklaşık 60 adet kum bocuğu misinamıza takalım. Bir adet orta boy boncuk ve yine 60 adet kum boncuk takalım. Sonra orta boy, büyük ve orta boy boncuklarımızı takıp 60 adet kum boncuğumuzu takalım. Sıra büyük boy boncuğumuza geldi. Onu takıp aynı işlemi kolyemiz istediğimiz uzunluğa gelene kadar uygulayalım.
Burada dikkat etmemiz gereken kolyemizin her iki tarafında da aynı miktarda ve aynı boyutta boncuk kullanmak. Yani kolyenizin yarısını tamamlayınca karşı tarafta hangi boncuğu kullandıysanız aynısını diğer tarafta da kullanacaksınız.
Kolyemin uzunluğu tamamdır dediğiniz vakit yapmanız gereken, misinayı bir kaç kez son boncuktan geçirerek düğüm atmak. Dilerseniz misinanın hafifçe ucunu yakarak boncuğa yapıştırabilirsiniz. Bu işlemi iki uc içinde uygulamalısınız.
Kolyemiz hazır güle güle kullanın aman gözlere dikkat kolyeyi yapmak kolay ama kum boncukları misinadan geçirmek sabır istiyor.
Kolyenizi iki kat önden bağlayarak ya da bir kaç kez boynunuza dolayarak kullanabilirsiniz.

11 Ekim 2008

cıvıl cıvıl kolyem

Bu kolyemde oldukça kullanışlı ve artan boncuklarınızı değerlendirmeniz içinde çok uygun.
Gerekli Malzemeler:
Renkli boncuklar
Zincir
Kum boncuk
Metal para
Halka
Tel
Karga burnu
Yapılışı:
Boncukları telden geçirip ucunu büküyoruz ve aralıklarla zincire halka yardımıyla takıyoruz. Boncukların uçlarına da istersek kum boncuğu, istersek metal parayı halka yardımı ile takıyoruz.
Kolyemiz hazır. Ortasına düğüm atarak kullanabilirsiniz.

10 Ekim 2008

Duş Perdesinde Minik Bir Değişikliğe Ne Dersiniz?

Duş perdenizin halkalarını takmaktan sıkıldıysanız ya da görüntüsünde değişiklik istiyorsanız halka yerine kurdela ya da kumaş parçaları ile duş perdenizi borusuna tutturabilirsiniz. Burada

Mini YeleğimYeleğimi ben örmedim. Örgü konusunda o kadar becerikli değilim. Yeleğimi ören tabiki canım annem.

09 Ekim 2008

Turuncu Kolyem

Bu kolyemde altın sarısı ve mürdüm cam kolyemin yapılışı ile aynı. Farkı, kullandığım ipin iki ayrı renkte olması ve uç kısmında da ipimle uyumlu olması için ahşap boncuk kullanmam.


Victorian Etek Dikimi

Victorian etek dikmek isterseniz burada nasıl yapıldığı anlatılmış.

07 Ekim 2008

ponponlu kolyem

Ve karşınızda cıvıl cıvıl bir kolye daha... Bu kolyemi çok seviyorum. Elimde kalan boncuk ve ipleri kullanarak hazırladım. Bu kolyem 10marifetteki ilk çalışmam da olmuştu.
Gerekli Malzemeler:
Renkli yün iplikler (Artık iplikleri değerlendirebilirsiniz)
Elinizde kalan renkli boncuklar
Zincir
Halkalar
Teller
Karga burnu
Makas
Yapılışı:
Öncelikle elimizde artık kalmış iplerden ponpon yapıyoruz. Ponpon yapılışını bilmeyenler için en pratik ponpon hazırlama yöntemi; ipi üç-dört parmağımıza iyice sarıyoruz. Doladığımız ipi elimizden çıkartıp tam ortasından sıkıca bağlıyoruz ve etrafından makasla keserek istediğimiz yuvarlaklığı sağlıyoruz. Ponponumuz hazır. Sonra ponponlarımız ve boncuklarımızı ayrı ayrı tellerden geçirerek karga burnu yardımıyla uçlarını büküyoruz. (Bükülen yerden halka geçebilmeli) Kolyemizin arkada (ensemizde) kalacak kısmı izin zincir kullanıyoruz. Zincirin her iki tarafına halka takıyoruz, halkayı kapatmadan telden geçirdiğimiz boncuklardan bir tanesini de halkamıza takıyoruz ve karga burnu yardımıyla halkamızı kapatıyoruz. Farklı tarzda üç-dört adet boncuğumuzu aynı şekilde birleştiriyoruz. Sonra bir ponponumuzu da bu şekilde takıyoruz. Üç adet boncuk bir adet ponpon sıralamasıyla kolyemizi istediğimiz uzunluğa getiriyoruz.

İşte cıvıl cıvıl bir kolye ve bu kadar da basit. Eskiden kujular da yayınlamıştım :))

Evinizde fark yaratmak ister misiniz?


Evinizde fark yaratmak ister misniz? Cevabınız evet ise bunu yapmak için rafların altına kitap boyutundan lastikleri zımbalıyorsunuz ve kitapları bu lastiklerden geçiriyorsunuz. Lastiklerin son derece gergin olması gerekiyor. Fotoğraflarla anlatımını burada bulabilirsiniz

altın sarısı cam boncuk kolyemBu kolyemin yapılışı da mürdüm rengi cam kolyemin yapılışı ile aynı. Daha önce burada da yayınlamıştım.
Sarı kolyemin ucuna altın rengi yıldız uçlardan taktım.
Bu da oldukça uzun bir kolye. Özellikle kışın kazakların üzerinde çok şık duruyor.

06 Ekim 2008

Güzel bir çanta

Bütün yaz kullandığınız için bluzunuz eskidiyse onun sağlam kısımlarını birleştirerek güzel bir çanta yapabilirsiniz. Çantanızın sapı içinde bir eşarbı parçalara bölün ve saç örgüsü yaparak arasınada boncuklar geçirin. Güzel bir çantanız olsun :) burada

Bebişler İçin Patik


Bu patiklere bayıldım, bu ve daha fazlası için buraya bakabilirsiniz.


Mürdüm Cam Boncuk Kolyem

Yine kolay ve şık bir kolyemi sizlerle paylaşmak istedim.
Gerekli Malzemeler:
Kum boncuk
Orta boy cam boncuk
Büyük cam boncuk
Kolye ipi (mumlu ip)
Minik paralar
Yapılışı:
Ben bu kolyemi uzun (göbeğime kadar geliyor) yaptım. Sizde istediğiniz uzunlukta iki sıra ip kesiyorsunuz. (bir sıranın uzunluğu yaklaşık bir metre kadar olabilir) İki ipliği tam ortasından birbirine bağlıyorsunuz (ortası belli olsun diye burası enseye gelecek) Böylece dört sıra gibi gözüken ipiniz oluyor. (ikisi sağ, ikisi sol tarafa gelecek) Her ipe üçer adet kum boncuk geçirip düğüm atıyorsunuz. Bu işlemi aralıklarla dört kere uygulayın. Ardından dört sıra olan ipimizin iki tarafını bir araya getirip düğüm atıyoruz. Aynı işlemi her iki taraf için de uyguluyoruz. Orta boy cam boncuğumuzu ipin bir tanesinden geçirip diğer ipimizle düğüm atıyoruz. Sonra kum boncuklarla yaptığımız işlemi tekrarlıyoruz. Tekrar orta boy cam boncuk tekrar kum boncuk. Bu işlem de dört adet orta boy cam boncuk kullanılacak şekilde uyguluyoruz. (aynı işlem her iki taraf içinde uygulacak) son olarak yine kum boncuk işlemini uyguluyoruz ve her iki ucu (dört sıra ipliği) bir araya getirip düğüm atıyoruz. Büyük cam boncuğun içinden iplerimizi geçiriyoruz. (ipleri geçirmekte zorlanırsanız uçlarını yakarak sivriltin) Tekrar dört ipe sıkı bir düğüm atıyoruz. Sonra büyük cam boncuktan sarkan dört adet ipe 10'ar adet kum boncuk geçirip ucuna da minik paralardan birer adet takıyoruz. Sıkıca bağlayıp ipin ucunu yakıyoruz. Kolyemiz hazır.
ÖNEMLİ: Burada önemli olan her iki sırada uygulanan işlemlerin aynı hizada olması için birbiriyle paralel gidin.
İnanın kolyeyi yapmak anlatmaktan çok daha kolay

Pembe Siyah Nazar Boncuklu Kolyem

Yapılması çok kolay olan bu kolye için,
Gerekli malzemeler:
Pembe kum boncuk
Siyah kum boncuk
Pembe nazar boncuğu
Üç farklı boyda siyah kristal benzeri plastik boncuk
Misina
Klips
Yapılışı:
İstediğiniz uzunlukta üç sıra misina kesiyoruz. Birinci misinaya sadece siyah boncuk takıyoruz.
İkinci misinaya pembe boncuk takıp aralarına da pembe nazar boncuklularından birer tane takıyoruz. Üçüncü misinaya ise pembe boncuk, aralarına pembe nazar boncuğu ve kolyenin ortasını biraz geçerek (5/3' ü gibi) şekilde (sırayla) bir adet küçük boy siyah, bir adet orta boy siyah, bir adet büyük boy siyah, bir adet orta boy siyah, bir adet küçük boy siyah boncuğu takıp tekrar pembe boncuklarımızı ve aralarına pembe nazar boncuklarımızı takıyoruz. Üç misinayı birleştirerek ucuna klipsini takıyoruz. Ben misinayı klipse bağladıktan sonra hafifçe yakıyorum, böylece açılmıyor.

Süslü Kavanoz Kapakları

Elinizde kalan parça dantel, güpür, oya ve kurdelaları değerlendirmek aynı zamanda da süslü kavanoz kapaklarına sahip olmak ister misiniz? Burada nasıl yapılacağı anlatılmış. Bende kısaca anlatayım. Güpürleri birbirlerinden biraz daha büyük olacak şekilde kesin. Kavanozunuzun kapağının genişliğine göre bu değişecektir. Örneğin; 7 cm, 10 cm, 15 cm gibi sırayla en kısa olandan başlayarak bunları yuvarlayın ve ucundan (kenarından) yapıştırın. Her katı bu şekilde yapın isterseniz başka bir kumaşa ya da direkt kapağın üzerine bu güpürleri iç içe gelecek şekilde yapıştırabilirsiniz. Sonra da ortasına kullanmadığınız bir küpe, broş, boncuk ya da kolye ucunu yapıştırın. Ucuna da bir not yazın, hazırladığınız reçeli de bu kavanoza koyup hediyenizi alıp sevdiklerinize giderken götürün, onlara hediye edin.

05 Ekim 2008

retro çanta yapalım mı?

Blogumun ilk çalışması bu retro çanta, yapımı oldukça basit ve bunu yapmak için dikiş bilmenize de gerek yok. Elinizde kalan kurdela ve danteller ile özelikle hacdan gelen inci kolyelerinizi bu çantayı yapmak için kullanabilirsiniz tabi birde silikon tabancanız varsa çantanızı hemen yapabilirsiniz. Resimli anlatımını burada bulabilirsiniz.


pembe başlığımİlk çalışmamı daha önce burada yayınlamıştım ama yeni blogumda da olsun istedin. Anemin marifeti olan bu başlığımı bir mağazada görüp anneme tarif etmiştim o da hemen şiş ve ipini aldı eline, bana ve kujuma aynı şapkadan ördü. Üstelik bu daha güzel oldu. Ne de olsa anne eli değdi di mi ama...